Zakładanie biznesu -7 pytań które powinieneś sobie zadać zanim rzucisz pracę i przejdziesz do biznesu

Może być bardzo dużo powodów dla których ludzie rozważają porzucenie pracy etatowej i rozpoczęcie własnego biznesu. Ktoś może mieć dosyć szefa, ktoś inny marzyć o przeprowadzce do Tajlandii, a dla kogoś innego największą motywacją może być chęć pozbycia się szklanego sufitu w zarobkach.

Wszystkie powody są odpowiednim uzasadnieniem do podjęcia decyzji o rzuceniu pracy. Jednak musisz mieć świadomość, że nie wszystkim osobom udaje się osiągnąć wymarzony cel. Dlatego w tym artykule zachęcam Cię do odpowiedzi na kilka pytań, abyś był jak najbardziej świadom swojej sytuacji i motywacji.

Weź kartkę lub otwórz plik tekstowy i odpowiedz na te pytania dla siebie.

1. Dlaczego właściwie chcesz rzucić pracę?

Wypisz swoje powody. Przede wszystkim te, które od razu się nasuwają. Czy chcesz bardziej od czegoś uciec? Czy ważniejsze są jednak ambicje i dążenia?
W przypadku dominacji negatywnych emocji postaraj się naprawić również sytuacji w pracy na tyle, na ile masz na to kontrolę. Być może przechodząc do swojego biznesu okaże się, że zabierasz te same problemy ze sobą.

2. Co dalej?

Czy masz wystarczającą ilość oszczędności, aby zająć się biznesem w pełnym wymiarze przez 6-12 miesięcy i nic nie zarobić? Czy Twój pomysł już jest gotowy, aby finansować Twoje życie?

3. Czy przetestowałeś w dostatecznym stopniu swoje założenia? Jeśli nie wiesz jak to zrobić to sprawdź artykuł o testowaniu.

4. Co lubisz w swoim aktualnym położeniu?

Każda sytuacja ma w sobie potencjał do wykorzystania. Być może masz w tym momencie większe możliwości do przygotowania się do prowadzenia w przyszłości biznesu niż ktoś inny? Wykorzystaj również ten czas do lepszego poznania swoich silnych stron. Być może jest aspekt pracy, który Ci się bardzo podoba i zadania, które wykonujesz dużo łatwiej niż inni. Taka wiedza jest bezcenna w kontekście organizacji oraz prowadzenia firmy.

5. Czego nie lubisz w swoim aktualnym położeniu?

Możesz sobie zadać podobne pytania jak w poprzednim punkcie. Wykorzystaj obecną sytuację do lepszego poznania siebie pod kątem biznesowym. Jeśli są zadania, których wyjątkowo nie znosisz to masz czytelny sygnał jakie elementy powinieneś zlecać na zewnątrz w pierwszej kolejności.

6. Jakie masz długoterminowe cele?

Masz tylko jedno życie. Szkoda je zmarnować. Dlatego zadaj sobie fundamentalne pytanie: gdzie chcesz być za 5, 10 lat? Nie musisz oczywiście wszystkiego wiedzieć już teraz. Świat bardzo szybko się zmienia. Jednak możesz określić takie elementy jak: satysfakcja z wykonywanej pracy i ogólnie z życia, wysokość dochodów czy ilość wolnego czasu. Jeśli pozostawisz to przypadkowi to najprawdopodobniej zostaniesz w tym miejscu, w którym jesteś.

7. Jakich zasobów potrzebujesz, aby być naprawdę dobrym w nowej dziedzinie?

Książki, kursy, mentorzy, doświadczenie? Wypisz wszystko co wydaje się istotne z Twojego punktu widzenia.

Podsumowanie

Mając zapisane odpowiedz na powyższe pytania możesz podjąć zdecydowanie bardziej świadomą decyzję niż większość ludzi skupiających się np. tylko na aspekcie finansowym.
Jeśli odpowiedziałeś tak, to na blogu BPG, webinarach i specjalnych konferencjach możesz otrzymać odpowiedź: “jak to zrobić”. Zapraszam do uczestnictwa.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]