Decyzja społeczeństwa UK o Brexicie budzi wiele emocji. Przede wszystkim rodzi niepewność wśród wielu osób związanych w jakiś sposób z wyspami brytyjskim. Rodzi to wątpliwości wśród Polaków szukających tam pracy, także przedsiębiorców.
Wielu z nas posiada spółki ltd ze względu na szereg korzyści, które się z tym wiążą. Korzystamy m.in. ze swobody przepływu osób i kapitału, jednego z fundamentów Unii Europejskiej. Co się stanie gdy Wielka Brytania znajdzie się poza wspólnotą europejską?

Jednym z największych polskich autorytetów mogących cokolwiek przewidywać jest Marek Niedźwiedz – szef firmy Aexea (kontakt do firmy w sprawie spółek), a także aktywny członek FSB (Federation of small business).

Wkrótce po podjęciu przez Brytyjczyków decyzji o opuszczeniu Unii, Marek przeprowadził webinar na ten temat. Poruszył w nim szereg tematów.

W tym artykule zajmiemy się najważniejszymi wnioskami dla właścicieli małych spółek ltd, którzy mieszkają poza Wielką Brytanią.

Przede wszystkim możemy na razie spać spokojnie. Kultura prawna i tradycje Wielkiej Brytanii zakładają powolne zmiany. Na dzień dzisiejszy nie ogłoszono jeszcze rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii, a będzie on trwało to co najmniej kilka lat. Także przez najbliższe 5 lat nie powinno nic się zmienić.

Oczywiście Wielka Brytania ostatecznie wyjdzie z Unii i uszanuje demokratyczną decyzję swoich obywateli. Jednak przyspieszanie tego procesu nie jest w interesie obydwu stron. Tak samo wprowadzanie utrudnień dla biznesu i zmienianie konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tego typu umowy podpisane są między konkretnymi krajami, a nie w ramach Unii Europejskiej.

Brexit będzie miał dla nas na pewno negatywne skutki. Przede wszystkim ograniczenie swobody przepływu osób może być utrudnieniem. Jednak dla osób, które będą już w jakiś sposób ugruntowane w UK np. poprzez prowadzenie tam kilka lat firmy, na pewno będzie łatwiej.

Jednak wbrew pozorom, Brexit to nie nie tylko negatywne skutki.

W tym momencie wiele regulacji unijnych jest męczących, także dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest VAT Moss, czyli prawo wymuszające do zapłaty VATu za usługi sprzedawane automatyczne w Internecie według stawek odbiorcy. Jeśli posiadasz kurs/ebook na swoim blogu, który zostanie kupiony przez klienta indywidualnego w Polsce to musisz zapłacić 23% VAT. Mimo zwolnienia z tego podatku w UK! Po wyjściu Wielkiej Brytatni z Unii przewiduje się odejście od tej kłopotliwej regulacji.

Całościowy obraz skutków Brexitu jeszcze nie jest nikomu znany.

Możemy jedynie korzystać z prognoz ekspertów bazujących na systemie i kulturze prawnej Wielkiej Brytanii. Jednak wszelkiej organy rządowe mają świadomość olbrzymiego znaczenia małych firm dla gospodarki i to pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Pełny webinar znajdziesz poniżej.

safe_image

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]