Tworzenie map myśli jest jedną z najlepszych form do uchwycenia Twoich idei i nadanie im życia w formie graficznej. Wychodząc poza zwykłe notatki, tworzenie map może jeszcze bardziej pobudzić Twoją kreatywność, pomóc w rozwiązywaniu problemów czy zarządzaniu projektami.

Świetnie sprawdzają się również wtedy, gdy chcesz się czegoś nauczyć. Największą zaletą map myśli w stosunku do notatek jest pobudzanie obu półkul mózgowych. Gdy staramy się tylko logicznie i liniowo zapisywać pomysły to wykorzystujemy tylko lewą półkulę.

Dlatego warto zobaczyć różnicę w przypadku skorzystania również z możliwości prawej.

Bez względu na to czy ta technika jest dla Ciebie nowa, czy tylko potrzebujesz odświeżenia informacji, w tym poście znajdziesz najważniejsze wskazówki jak to zrobić krok po kroku.

Przeprowadzę Cię przez proces tworzenia nowej mapy myśli od poziomu zero do finalnego efektu za pomocą darmowego programu MindMup. Ma oczywiście swoje wady i zalety. Biorąc pod uwagę brak kosztów i łatwość w korzystaniu, warto dać szansę temu narzędziu.

1. Stwórz centralną ideę

Pierwszy krok w procesie to zapisanie na środku najważniejszej idei wokół której będziesz rysował mapę skojarzeń i powiązanych pojęć.  Postaraj się, aby jak najkonkretniej określić główny temat stosując do tego jak najmniejszą ilość słów.

krok1

2. Dodaj gałęzie do mapy

W kolejnym kroku dodajesz kategorie/pojęcia powiązane, które następne w hierarchii za głównym tematem.

Możesz to zrobić poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy/touchpada na centralnym polu w którym wpisałeś główne pojęcie, a następnie wybranie opcji „Insert” -> „Add child”.

krok2

Oczywiście w analogiczny sposób możesz tworzyć subkategorie w stosunku do utworzonych kategorii głównych, połączonych z tematem mapy. Jeśli Twój to co masz w głowie wymaga odzwierciedlenia w bardziej rozbudowanej strukturze to zrób to na tym etapie.

W tym miejscu należy podkreślić niewątpliwy plus map myśli tworzonych na komputerze w stosunku do tych rysowanych – zawsze znajdzie się miejsce na nową gałąź.

3. Dodaj słowa kluczowe

Na kolejnym etapie wyrzuć z siebie wszystkie pomysły, które wiążą się z daną sferą. Postaraj się zrobić to w hasłowy sposób, używając do opisu 1-2 wyrazów.

Nie oceniaj tego co Ci się pojawi tylko od razu to wpisuj. Być może zamieszczenie słabsze pomysłu sprawi, że pojawi się także lepszy.

krok3

4. Pobaw się kolorami

Nadaj każdemu głównemu ramieniu inny kolor. Niech dla Twojego umysłu tworzenie mapy będzie zabawą, przez to nie będziesz się nieświadomie blokował przed procesem tworzenia wizji w ten sposób.

5. Pamiętaj o dodaniu obrazów

Największym mankamentem MindMup jest brak galerii obrazków. Możesz jednak zaimportować je samemu, korzystając ze swojej kolekcji.

Dzięki temu Twojemu mózgowi łatwiej będzie zapamiętać co zawarłeś w mapie.

Tak wygląda moja przykładowa mapa w programie MindMup:

Czekam na Twoje efekty!

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]