Sławek Muturi jest wielką inspiracją dla wielu osób chcących osiągnąć wolność finansową i żyć ponad granicami. W wieku 43 latach odszedł emeryturę dzięki temu, że jego dochód pasywny był wyższy niż generowane koszty. To właśnie dzięki m.in. Sławkowi Piotr Motyl wyjechał ponad cztery lata temu do Tajlandii, dlatego nie mogło go zabraknąć na konferencji #EventBPG

Wystąpienie rozpoczęło się od odpowiedzi na dwa pytania, które nurtowały wielu uczestników konferencji:

Czy dla Sławka Muturi nieruchomości są pasją?

Nasz prelegent odpowiedział, że to nie jest jego pasja. Nieruchomości są narzędziem, które umożliwia sposób na życie jakie lubi. Dają satysfakcję, ale z powodu tego, co ten styl inwestowania potrafi stworzyć.

Jak szukać nieruchomości pod inwestycję?

Na nieruchomościach zarabia się nie wtedy gdy się je sprzedaje, ale gdy się kupuje. Oznacza to, że kluczem od sukcesu inwestycji jest okazyjny zakup. W Mzuri szukają mieszkają mieszkań na wszelkie możliwe sposob:
poprzez monitorowanie ogłoszeń w sieci
od dobry pośredników (wbrew pozorom tacy też są na polskim rynku, dlatego firma Mzuri dba o relacje z nimi)
odwiedzanie osiedli i dzwonienie na numery wywieszone na balkonach
ogłaszanie chęci zakupu na pożądanych osiedlach

Po takim wstępie Sławek przeszedł do właściwej części prezentacji na której opowiedział o swoim system budowania wolności, dzięki zdalnej inwestycji w nieruchomości.

Rozpoczął od przywołania swoich trudności ze znalezieniem sposobu na uwolnienie się od zimy. Choć urodził się w Łodzi to przez całe życie nie mógł zaakceptować tego, że przez prawie pół roku ma się męczyć. Miał m.in. pomysł zbudowania wielkiego przezroczystego parasola nad Warszawą.
Jednak zdecydował się poszukać sposobu na możliwość finansowania swojego życia mieszkając pół roku poza Polską. W ten sposób kupił pierwsze mieszkanie na wynajem w 1998 roku w pobliżu Ronda ONZ w Warszawie.

Celem jednak od samego początku nie było zdobycie wielkiego bogactwa, a wolności finansowej. Na czym ona polega? Na finansowaniu obecnego i zadowalającego poziomu życia dzięki dochodom pasywnym. W odróżnieniu od bogactwa, które zakłada ciągłe podnoszenie poziomu życia aż do luksusu i ekstrawagancji.

Jaka jest strategia inwestycyjna Sławka Muturi?

Kupując mieszkania na wynajem Sławek kierował się kilkoma zasadami:
kupował mieszkania, które z założenie miały iść na wynajem, a nie „dla siebie” ( w wielu nigdy nie był i nie ma pojęcia kto w nich obecnie mieszka)
ilość, a nie jakość (tzw. „low costy”), bo z dużo droższy mieszkań nie ma dużo większych dochodów. Tak samo z tych położonych w dobrych lokalizacjach, jeśli zwiększa to znacząco koszt zakupu.
nie ma co czekać na „właściwy moment”. Jeśli mieszkanie ma przynosić dochód z najmu i pod to jest kupowane, to wahania cenowe nie mają aż tak dużego znaczenia.
zero dywersyfikacji

Rozszerzając temat sugestii inwestycyjnych przy wyborze lokali Sławek opowiedział o tym, że:
– przy jego mieszkania są to:
– małe, tanie kawalerki
zakupione na rynku wtórnym
zlokalizowane najczęściej w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Częstochowie

Jak zarządzać mieszkaniami cały czas podróżując?

Wiele osób obawia się inwestycji w nieruchomości ze względu na potencjalne problemy z lokatorami. Aby całkowicie uwolnić się od kwestii zarządzania mieszkaniami Sławek stworzył firmę Mzuri, która była pierwszym tego typu podmiotem na rynku polskim i o dzisiaj jest liderem.

Dzisiaj Sławek jest współwłaścicielem firmy Mzuri, ale nie zajmuje się już bieżącą działalność i sam im zleca obsługę swoich nieruchomości.

Jak zacząć?

Dużo zależy od kapitału jakim się dysponuje. Na szczęście dziś jest dużo łatwiej. Pojawiło się dużo książek, firm wspierających czy ekspertów mogących pokierować w odpowiednim kierunku.

Chcesz skorzystać z pomocy firmy Sławka? Skorzystaj ze specjalnej pomocy dla czytelników Biznes Ponad Granicami. Kliknij tutaj

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]