“Praca nie jest miejscem, do którego się chodzi, ale czynnością, którą się wykonuje.”

Tym cytatem z dekalogu wartości firmy Nozbe Piotr Motyl rozpoczął swoje wystąpienie inaugurujące #EventBPG. W swoim wystąpieniu zamierzał przedstawić ideę, która jest kamieniem milowym jego projektu Biznes Ponad Granicami i zarazem konferencji o tej samej nazwie.

Jaki typ biznesu jest możliwy do prowadzenia Ponad Granicami? Piotr wymienił następujące modele:
– blogi tematyczne
– usługi
– produkty informacyjne
– e-commerce
– witryny abonamentowe
– aplikacje
– programy partnerskie

Większość tematów została poruszona podczas kolejnych dwóch dni konferencji, więc Piotr przeszedł do odpowiedzi na pytanie – skąd taka idea?

Do przedstawienia obrazowo idei Biznesu Ponad Granicami użył metafory menu w restauracji z którego dowolnie możemy wybierać dania. Przez większość czasu jesteśmy karmieni twierdzeniami, że musimy przyjąć cały zestaw wiążący się z krajem naszego urodzenia lub aktualnie zamieszkiwanym. Tak jednak nie jest. Ze Świata możemy korzystać i wybierać odpowiadające nam rozwiązania niczym potrawy z menu restauracji.

Choć Piotr jest dumny z bycia Polakiem i na każdym kroku podkreśla swoje pochodzenie to zdecydował się wybrać inaczej. Po latach użerania z polskimi urzędami stworzył swój ekosystem w którym:

– klienci są z całej Europy
– firma znajduje się
– rezydencję podatkową ma w Tajlandii, w której mieszka
– inwestuje poprzez spółki w Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich
– zachowując przy tym polski paszport

Przy tworzeniu swojego ekosystemu dbał o to, aby cała struktura była prosta i możliwa do zarządzania z dowolnego miejsca na Ziemi, a jednocześnie w pełni legalna.

Jak zacząć tworzyć system dla siebie?

Piotr rekomenduje, aby zacząć od wyjścia z biznesem na Świat, czyli zacząć pozyskiwać klientów zagranicznych. W kolejnym etapie warto znaleźć odpowiednie miejsce do prowadzenia biznesu np. Wielką Brytanię (zobacz posty na blogu poświęcone spółkom ltd), bo otoczenie biznesowe jest tam bardzo sprzyjające.

Miejsce do życie jest kwestią bardzo indywidualną i przy prowadzeniu tego typu biznesu ma się duży wachlarz możliwości. Piotr wybiera Tajlandię ze względu na sprzyjający klimat i osobiste preferencje.

Z kolei Singapur oferuje bardzo korzystne rozwiązania podatkowe dla inwestorów.

Jak przygotować plan firmy?

Zanim jednak zaczniesz optymalizować firmę możesz potrzebować schematu, aby ją zbudować. Piotr w tym zakresie rekomenduje model Lean Canvas. Podczas wystąpienia przedstawił go na przykładzie firmy McDonalds.

Jeśli jednak mimo wszystko masz trudności ze zbudowaniem firmy to Piotr ma dla Ciebie jedną kluczową radę – MODELUJ INNYCH. Poszukaj tych, którzy zrobili to co chciałbyś dokonać i powtórz to. Korzystaj z gotowych rozwiązań.

Taką okazją do modelowania i poznania rozwiązań innych była konferencja #EventBPG.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]