Często słyszę od rodziców, że chcieliby spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi. Opowiadają o tym jak umyka czas, gdy pracujesz całe dnie w pracy na etacie i widzą rozwoju swoich pociech. Z drugiej strony robią to dla nich, przecież chcą zapewnić im jak najlepszą przyszłość. Czy można pogodzić przebywanie z dziećmi, zapewnienie im godnych warunków życia, a nawet wspólną długoterminową podróż? Okazuje się, że jest to możliwe i jest wiele przykładów rodzin, które już tego dokonały.

Z etatu do życia w podróży z dziećmi

Jednym z przykładów jest autorka bloga FamilyFreedomProject.com, Kanadyjka Liisa Vexler. Razem w mężem i dwoma synami mieszkają teraz w Kostaryce. Jako rodzina spędzają ze sobą zdecydowanie więcej czasu niż zwykle. Kiedyś było inaczej, Liisa pracowała jako pracownik etatowy. Wszystko zmieniło się ze swoim mężem pojechała do Kostaryki. Tak bardzo im się tam spodobało, że postanowili wrócić na dłużej.

Nie było to jednak takie łatwe, bo Lissa nadal pracowała etatowa. Mieli tez już dwóch synów. Na szczęście mąż Lissy już pracował zdalnie od kilku lat i mógł również ją nakierować na odpowiednią drogę, którą było wybranie i skupienie się na umiejętnościach możliwych do wykonania z każdego miejsca na Ziemi. Dzięki mentoringowi swojego męża znalazła swoją niszę w tworzeniu specjalistycznych tekstów medycznych.

W ten sposób byli już zabezpieczeni finansowo. Pozostała kwestia dzieci i ich odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Oczywiście na początku był to dyskomfort. Obecnie cieszą się życiem i słońcem. Odnalazły się w nowej szkole. Nie mają jeszcze 10 lat, a już są trójjęzyczni (mówią po hiszpańsku, francusku i angielsku). Rodzice mają też dla nich zdecydowanie więcej czasu niż dla wielu ich rówieśników w ich rodzinnej Kanadzie.

Polacy podróżujący z dzieckiem

Jeszcze większą elastyczność zapewnia podróżowanie z dziećmi, które nie chodzą jeszcze do szkoły. Jednym z polskich przykładów

są blogerzy Podrożniccy.com, czyli Jakub i Anna Górnicy. Przyjście na Świat ich córki Amelii zmieniło wiele rzeczy w ich życiu (zobacz wpis Anny), ale nie zmieniło tego, że nadal podróżują i odnajdują z tego jeszcze większą satysfakcję, cytując:

„Ten koniec świata stał się trochę takim naszym symbolem, ale jak tam dotarliśmy we troje, to teraz czujemy, że możemy wszystko.”

Jak praktyce wyjechać na 200 dni podróży?

  1. Przygotuj sobie źródło dochodu niezależnego od lokalizacji, dobrym wstępem będzie nasz ebook 
  2. Wybierz kraj docelowy np. Tajlandia nadaje się bardzo dobrze na taki wyjazd
  3. Pozałatwiaj sprawy formalne – paszporty, wizy i wydaje odpowiednie pełnomocnictwa dla bliskich w Polsce w zakresie załatwiania spraw z urzędami
  • Skonsultuj z lekarzem wyjazd dziecka
  • Kup bilet z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, wtedy powinny być najtańsze. Szczegółów jednak szukaj na forum fly4free
  • Zarezerwuj pierwsze noce w hotelu lub na airbnb, aby poszukać na miejscu mieszkania dla swojej rodziny

Podsumowanie

Powyższe punkty dają Ci ogólny pogląd na wyjazd i oczywiście będziesz musiał przeprowadzić szczegółowe rozpoznanie dotyczące każdego z miejsc i etapów przygotowania podróży. Jednak Lissa, z której historią, zaczęliśmy dzisiejszy artykuł zaleca aby nie myśleć za dużo. Nie ma sensu zbyt dużo rozważać to czy zostać cyfrowym nomadem, a faktycznie nim zostać. Dzieciom zapewnisz niesamowitą przygodę i edukację już od samego początku.

Powodzenia!

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]