Jeśli pracujesz na etacie to pewnie znasz sytuację, gdy żal Ci czasu, który można by spożytkować inaczej. Mógłbyś skończyć jakieś zadanie szybciej albo doprowadzić do osiągnięcia celu w łatwiejszy sposób. Czasem musisz wysiedzieć swoje w pracy i wyglądać na zajętego. Bywają jednak takie okresy, gdy musisz spinać się i wykonywać swoje zadanie po godzinach, bo ma określony termin. Tobie natomiast brakuje czas na hobby, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, czy rozwijanie nowych kompetencji. Większość inteligentnych i świadomych ludzi chciałoby nauczyć się jakiegoś języka, ale odkłada to ze względu na brak czasu.

Gdzie jest ten czas, którego nam brakuje?

Oczywiście w pracy. Firma Compass&Partners przeprowadziła badania (http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/tylko-13-czasu-w-pracy-wykorzystujemy-efektywnie) z których wynika, że zaledwie 36% czasu spędzonego pracy jest efektywne. Doliczmy do tego czas przeznaczony na dojazd, średnio 2 godziny w ciągu dnia. Jeśli mamy normalną umowę o pracę to spędzamy w niej średnio 190 dni po odjęciu dni wolnych, urlopu i weekendów.

Podsumowując powyższe dane. Marnujemy minimum 5 godzin w ciągu dnia pracy, a do tego dochodzą 2 godziny w podróży, czyli 7 godzin dziennie. Przez 190 dni.

Razem daje 1330 godzin w ciągu roku.

Do tego moglibyśmy doliczyć czas, który tracisz na myślenie o pracy, przygotowanie, stresowanie się i przeznaczony na poradzenie sobie z tym stresem. Nie będę tego tutaj robił, bo najważniejsze abyś to Ty uświadomił swoją sytuację.

Jak natomiast obliczyć wartość takiego czasu?

W sposób emocjonalny możesz to zrobić samemu. Zastanów się o ile życie Twoje i Twoich bliskich byłoby lepsze oraz jakie byś odniósł z tego tytułu korzyści emocjonalne.

Ten sposób bywa jednak złudny, bo nasz umysł lubi płatać figle. Dlatego oprócz tego zachęcam do obliczenia finansowej wartości Twojego czasu. Michał Szafrański z bloga Jak oszczędzać pieniądze przygotował obszerny blog na ten temat i kalkulator w Excelu, aby Ci w tym pomóc. Zobacz post tutaj. 

Co dalej?

Jeśli uznasz, że coś jest nie tak i nie chcesz tak spędzić swojego życia to mam dla Ciebie drogę, która znam. Jest nią e-biznes, którego jedną z korzyści jest elastyczność czasowa. Wykonujesz swoje obowiązki wtedy gdy jest to odpowiednie dla Ciebie. Od Ciebie zależy w jaki sposób będziesz zarządzał swoim czasem i pozbędziesz się szefa. Odzyskasz władzę nad Twoimi godzinami pracy. Przygotowałem dla Ciebie artykuł z 10 radami jak być szczęśliwy prowadząc biznes z domu

Nie twierdzę, że jest to banalnie prosta ścieżka, bo jak zdobycie każdej umiejętności wymaga zdobycia pewnych kompetencji (zobacz 3 kwalifikacje przydatne do prowadzenia biznesu mobilnego) i przygotowania planu działania. Każda zmiana wymaga od człowieka pewnej dozy determinacji i zdolności do wytrwałego działania. Jeśli jednak czytasz te słowa to oznacza, że jesteś w stanie wykorzystać swój czas w pełni satysfakcjonujący sposób i uczynić swoje życie lepszym. Setki tysięcy ludzi zrobiło to przed Tobą.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]