Znalezienie dostawcy z Chin jest bardzo zachęcającą możliwością. Wiele produktów można tam kupić w cenach umożliwiających później ponad 100% marży. Jednak wszelkie problemy z dostawcami mogą już na starcie „położyć” nasz biznes. Szczególnie gdyby zamówione produkty miały nigdy nie dotrzeć do Twojego magazynu…

Na szczęście jest rozwiązanie na te wątpliwości. Dostarcza je największy serwis na Świecie – Alibaba.com i ich system weryfikacji dostawców.

Alibaba.com jest wielkim katalogiem dostawców (w zdecydowanej większości z krajów azjatyckich), łączących ich z klientami z całego Świata. W jaki sposób jednak wybrać solidną firmę wśród tysięcy dostępnych?

Jak znaleźć dobrego dostawcę na alibaba?

Na początku wejdź na kartę produktu. Możesz tam trafić po wyszukaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce lub skorzystaniu z katalogu.

Na początku zwróć uwagę na informacje z prawej strony ekranu. Dzięki temu dowiesz się:

1. Czy dostawca ma status Gold Supplier i od jak dawna?

Gold Supplier jest to płatne członkostwo w Alibabie dla dostawców. Jeśli nasz potencjalny partner korzysta z tej możliwości to jest to pierwszy sygnał o wiarygodności i stabilności firmy.

goldsup1

2. Czy firma została zweryfikowana?

Pod informacją o tym czy dostawca zalicza się do grona „Gold Supplier” znajdziesz adnotację „Supplier Assessments”. Jeśli klikniesz na ikonkę obok niej dowiesz się czy firma została odwiedzona przez pracowników Alibaba.com oraz informacje o kontrolach partnerów zewnętrznych. Bez tego typu informacji nie polecam rozpoczynać współpracy.

goldsup1

3. Zdjęcie siedziby firmy

Kolejnym elementem pozwalającym na weryfikację wiarygodności firmy jest zdjęcie jej siedziby. Powinno być dodawana do każdego opisu produktu na jego karcie. Oczywiście nie jest to jedyne kryterium na którym powinieneś opierać swoją decyzję, ale jedno z wielu pozwalających na weryfikację dostawcy.

4. Metody płatności

Szukaj dostawców oferujących co najmniej możliwość płatności za pomocą PayPal lub Escorow. Jeśli nie otrzymasz towaru lub dotrze do Ciebie zniszczony to otrzymasz zwrot wpłacony środków.

List kredytowy (Letter of credit) jest także bezpieczną formą płatności. Wymaga jednak spełnienia wielu formalności dla obu stron, dlatego zalecany jest do większych transakcji.

5. Kontakt z dostawcą

Po wstępnej weryfikacji czas nawiązać kontakt. Choć możesz napisać maila nie zakładając konta na Alibabie to polecałbym to zrobić, bo dla dostawcy też będziesz wiarygodny.

Tworząc wiadomość z pytaniami, wypisz je w podpunktach. Bardzo ułatwi to dostawcy klarowną odpowiedź.

Zobaczysz jak będzie przebiega komunikacja, co będzie kolejnym ważnym czynnikiem weryfikującym.

6. Zamów próbki

Zanim zainwestujesz większą kwotę w dany produktu powinieneś sprawdzić jego jakość zamawiając próbki. Jeśli masz jakieś wątpliwości to zamów również drugi zestaw na inne nazwisko.

Podsumowanie

Poszukiwanie sprawdzonego dostawcy wymaga wykonania szeregu różnych czynności i może być długotrwałe. Jednak znalezienie dobrego źródła produktów może być żyłą złota, dlatego warto wykonać odpowiednie działania.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]