W Polsce już dzisiaj setki tysięcy ludzi mogłoby wyjechać do innego kraju, aby pracować zdalnie i jednocześnie przeżyć przygodę życia. Kolejna rzesza ludzi w kilka tygodni mogłaby zbudować biznes pozwalające na całkowite uwolnienie się od przywiązania do lokalizacji. Skoro możemy znaleźć setki pozytywnych przykładów historii niesamowicie pożytecznego wpływu takich długi podróży na ludzi, którzy się na nie zdecydowali, to dlaczego wiele osób się na to nie decyduje?

Powodów może być wiele. Są te związane z sytuacją rodziną czy innymi zobowiązaniami, ale najczęściej są to lęki. Dzisiaj rozprawimy Cię z kilkoma z nich, abyś mógł sobie z nim poradzić jeśli któryś z nich Ci przeszkadza.

 • Lęk przed samotnością

Wiele osób obawia się rozstania z rodziną i znajomymi na kilka miesięcy, a przede wszystkim tego, że nie poznają w czasie podróży nikogo z kim można by nawiązać wartościową relację.

Jeśli masz podobne wątpliwości to warto abyś uświadomił sobie, że:

 • w dobie Internetu i niezliczonych możliwości komunikacji możesz mieć czasem głębszy kontakt z kimś będąć oddalonym o 10 tysięcy kilometrów niż w mieszkając z nim za ścianą
 • imprezy pożegnalne i powitalne mogą być jednymi z najlepszych w Twoim życiu
 • rozłąka z pewnymi osobami może sprawić, że jeszcze bardziej docenisz ich obecność w Twoim życiu

Natomiast na samotność w podróży jest kilka rozwiązań. Na początku polecam zamieszkać w hostelu. Nawet jak masz wystarczający budżet na bardziej luksusowe miejsce noclegowe to właśnie w hostelach najłatwiej poznać innych podróżników. Razem zwiedzicie miasto i okolice, a Ty „rozgrzejesz się” w nowym miejscu. Aby poznać znajomych, którzy już mieszkają w danym miejscu sprawdź grupy na facebook-u oraz meet up, które grupują ludzi o podobnych do Ciebie zainteresowaniach. Innym bardzo dobrym sposobem jest praca w cooworkingach, gdzie poznasz kolejne osoby będące w tej samej sytuacji.

 • Przed chorobą

Nic nie daje 100% ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia, także w Polsce. Musisz zorientować się jakie są zagrożenia w danym kraju i zachować chociaż minimalne środki ostrożności. Zaopatrz się w ubezpieczenie i nie pozwól sobie, aby ten lęk zatrzymał Cię w domu. Najprawdopodobniej wiele osób było przed Tobą w kraju do którego się wybierasz i przeżyło. Jako ciekawostkę mogę dodać, że najlepiej wyposażony szpital z szybką obsługą i darmowymi lekarstwami odwiedziłem za darmo w Tajlandii dzięki karcie Planeta Młodych (nie mam żadnego zysku z rekomendowania ich, ale naprawdę dobrze się sprawdzają). Kosztuje ona 90 zł na rok.

 • Problemy z biurokracją

Czyli różne rodzaju problemy z wizami i biurokracją na miejscu. Oczywiście zalecam sprawdzenie dla każdego kraju dokładnych przepisów na forach, blogach czy grupach. Pamiętajcie jednak o jednej zasadzie, jeśli przywozisz do jakiegoś kraju pieniądze to z reguły jesteś pożądanym gościem. Skupiaj się na wiedzy od innych podróżników, bo niektóre przepisy istnieją tylko na papierze, a mogą wydawać bardzo utrudniające życie w teorii.

Jeśli boisz się polskich urzędów to polecam cały cykl na naszym blogu poświęcony optymalizacji podatków.

 • Utrata dobrych nawyków

  Wielu boi się, że nie będzie w stanie zabrać się do pracy na takich pół-wakacjach. Dla mnie zmiana środowiska jest idealną okazją, aby wdrożyć pozytywne nawyki w swoje życie. Więcej możesz przeczytać w specjalnym artykule na ten temat.

 • Ogólna niepewność i strach przed nieznanym

  Po raz kolejny mogę zaproponować przeczytanie wszystkiego co jest możliwe i… rzucenie się w wir wydarzenie. Poczuj wolność w niepewności. Daj sobie czas na aklimatyzację i ciesz się odkrywaniem całkowicie nowych miejsc i ludzi. Wszędzie są zagrożenia, ale siedząc w domu też ich nie ustrzeżesz. Dlatego uwolnij się z więzienia swoich lęków i doświadczaj Świata.

 • Czy wystarczy mi pieniędzy?

W wielu krajach (np. Tajlandii) potrzebujesz mniej pieniędzy do życia na przyzwoitym poziomie niż w Polsce. Zbuduj biznes mobilny, zdobądź kompetencje i oszczędź trochę albo chociaż zorganizuj sobie kartę kredytową, aby mieć środki na powrót do domu w razie kataklizmu. Uświadom sobie jednak, że w kraju też musisz za coś żyć i jakoś zdobywasz na to środki. Tam możesz potrzebować ich mniej i wystarczy zmienić sposób zarabiania. O tym jak się do tego zabrać możesz dowiedzieć się z naszego bezpłatnego ebooka.

 • Jeśli się nie uda to nie znajdziesz później nowej pracy

  A może nigdy już nie potrzebował pracować dla kogoś? Bardzo możliwe też, że jeśli jednak będziesz pracował w jakieś firmie to przyszły szef doceni takie doświadczenie długiej podróży, które wymagały kreatywności, odwagi i zdolności do działania w trudnych warunkach. Dzięki swojej wyprawie możesz poznać ludzi, którzy na zawsze odmienią Twoją karierę w niesamowicie pozytywny sposób.

Podsumowując.

Zdobądź trochę wiedzy przed wyjazdem na nurtujące Cię kwestie, ale nie blokuj się niepewnością. Jeśli przed Tobą taki ruch jak założenie biznesu mobilnego i wyjazd do egzotycznego kraju udał się setkom tysięcy ludzi to dlaczego Tobie miałoby się nie udać? Do dzieła!

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]